Trophy Case

The Clifford D. Mallory Trophy

ISSA Fleet Racing National Championship

The Mallory Trophy is school sailing’s oldest trophy.  It was selected and presented to the then-IYRA (now ISSA) by Clifford Mallory and his son, when the elder Mallory was Commodore of Indian Harbor Yacht Club in Greenwich, Connecticut, and President of NAYRU, the predecessor of US SAILING. The early competitions were in Atlantic-class sloops, hence the sterling silver model of the original Atlantic on the trophy.  In recent years the competition for the ISSA Nationals has been in double handed dinghies in a two-division format.  This was initiated when the U.S. Naval Academy took over hosting the event, after many years at the U.S. Coast Guard Academy in keel sloops and Ravens.  Prior to that stewardship, the series had been hosted by clubs, and once by a school for their first venture into dinghies, Fireflies at St. George’s in 1959.  The Mallory competition now is rotated among the ISSA districts. – Link to PDF history of the first 40 events

2016 Mallory Trophy ISSA Fleet Race Championship

2017 Mallory Results - Point Loma High School

Jack Reiter '18 | Remy Reynolds '17 | James (JD) Schrady '18 | Diego Escobar '20 | Jack Egan '20 | Kenny Moats '17 | Sean Caulfield '19 | Emma Batcher '18


2016 Mallory Results - Clear Falls High School

Wiley Rogers '18 | Dane Byerly '16 | Hunter Skinner '16 | Laura Masterson '16 | Julia Sheaffer '18 | Bailey Spatz '16


2015 Mallory Results - Newport Harbor High School

Sean Segerblom '16 | Briggs D'Eliscu '16| Andrew Person '17 | Campbell D'Eliscu '15 | Madeline Bubb '16 | Davis Hanscom '15


2014 Mallory Results - Point Loma High School, San Diego, CA

Scott Sinks '14 | Rebecca McElvain '15 | Johannes McElvain '15 | Will La Dow '14 | Kenny Moats '15 | Jennifer Johnson '14 | Mercedes McPhee '15


2013 Mallory Results - Antilles High School, Virgin Islands

Ian Barrows '13 | Agustina Barbuto '14 | Ian Coyle '13 | Alec Tayler '13 | Jordan Ladd '13 | Isabelle Teare '13


2012 Mallory Results - Point Loma High School, San Diego, CA

Olin Paine | Johannes McElvain | Trevor Hecht | Jake Reynolds | Maddy Brownsea


2011 Mallory Results - Antilles High School, Virgin Islands

William Bailey 11 | Nicole Barnes | Ian Barrows 13 | Alec Tayler 13


2010 Mallory Results - Cathedral Catholic High School, San Diego, CA

Judge Ryan 12 | Georgie Ryan 10 | Erica Parker 12 | Alex Ranum 11 | Nevin Snow 10 | Alex Ranum 11 | Hamilton 12 | Erica Parker 12


2009 Mallory Results - Newport Harbor, Newport Beach, CA

Chris Barnard | Francesca Cappellini | Brooks Clark | Ryan Davidson | Nicole Grice | Kayla McComb | Chris Segerblom


2008 Mallory Results - Severn School, Severna Park, MD

Joseph Morris | Michael Slavin Amanda Salvesen | Alex Bertrand | Scott Houck | Kelley Merryman


2007 Mallory Results - Newport Harbor, Newport Beach, CA

Caitlin Beavers '08 | Blair Belling '07 | Charlie Buckingham '07 | Michael Menninger '07 | Chris Segerblom '10 | Brooke Thomson '07


2006 Mallory Results - Antilles HS, Virgin Islands

Sarah Burks '08 | Thomas Barrows '06 | Taylor Canfield '07 | Nate Rosenberg ' 06 | Hugo Roller '08


2005 Mallory Results - Point Loma H.S.

Donald Lockwood | Megan Magill | Nick Martin | Briana Provancha | Bryan Rigby | Adam Roberts | Parker Shinn |.Tyler Sinks


2004 Mallory Results - Point Loma H.S.

Graham Biehl | Erik Oberg | Briana Provancha | Parker Shinn | Bryan Rigby | Adam Roberts | Tyler Sinks | Ben Todter


2003 Mallory Results - Point Loma H.S

Adam Roberts | Graham Biehl | Eric Oberg | Parker Shinn | Melanie Roberts | Bryan Rigby | Danielle Richards


2002 Mallory Results - Coronado H.S.

Brian Haines | Blaire Herron | Mike Anderson Mitterling | Lauren Usrey | Tinja Anderson Mitterling


2001 Mallory Results - Coronado H.S.

Brian Haines | Blaire Herron | Mike Anderson Mitterling | Lauren Usrey | Tinja Anderson Mitterling


2000 Mallory Results - Newport Harbor H.S.

Scott Hogan | Meredith Potter | Gary Grimes | Tyler Haskell | Paige Thompson | Ryan Marshall


1999 Mallory Results - U of San Diego H.S.

Maria Argoud | Bryan Lake | Tanner Marsh | Carrie Megla | Matt Megla | Kevin Moore | Kristen Moore


1998 Mallory Results - Milton Academy

John Birkett | Margaret Gill | Leslie Mann | Kara Sweeney | Brandon Wall


1997 - Newport Harbor H.S.

Patrick Hogan | Kassy Thompson | Heather Porter | Greg Dougherty | Brian Bissell | Alison Hill | Cryssa Byers | Troy Treaccar


1996 - U of San Diego H.S.
Greg Reynolds | Ty Reed | Robert Caldwell | Chris Catano | Brooke Houser-Henning | Kevin Moore | Jeff Marsh | Molly O’Bryan


1995 - Newport Harbor H.S.
Nathan Dunham | Steve Kleha | Allison Hill | Casey Hogan | Heather Porter | Patrick Hogan | Kassy Thompson | Mandy McDonnel | Cortney Polovina


1994 - Palmetto H.S.
Chris Gaffney | David Ames | Bernardo Piereck | Trevor Gaffney


1993 - Point Loma H.S.
Bill Hardesty | Walt Allman | Trevor Perich | Brian Stanford


1992 - Hotchkiss School
Rob Lawrence | Jasper Pirrasteh | Will James | Dave Reynolds | Mike Head | Chris Goodwin | Jake Robards | Brianne Dalton


1991 - St Petersburg H.S.
Mark Mendelblatt | Jonathan Glauser | John Green | Kara Shadwick


1990 - St Petersburg H.S.
Mark Mendelblatt | Mitchell Rogers | Kara Shadwick | Jonathan Glauser


1989 - St Petersburg H.S.
Mark Mendelblatt | David Fagen | Mitchell Rogers | Kara Shadwick


1988 - St Petersburg H.S.
David Mendelblatt | Mark Mendelblatt | Kara Shadwick | Mitchell Rogers


1987 - Corona Del Mar H.S.
Jeff Olson | Eric Proul | Mark Schulein | Chris Karjala


1986 - Tabor Academy
Charles Pendleton | Jane Kirk | Greg Lubar | Ron Graham | Tyler Graves


1985 - St George’s School
William Shoemaker | Brad Swett | Linda Dunn | Julie Carlson | Hannah Swett


1984 - Isadore Newman
Andy Lovell | John Lovell | Richard Farnsworth | Thomas Keaty


1983 - Tabor Academy
David Dineen | John Kirk | Daniel Cooney | Bruce Thompson | Bruce Lee


1982 - Tabor Academy
Dave Dineen | John Kirk | Dan Cooney | Ross Banfield


1981 - Tabor Academy
Zach Orlov | Tom O ’Toole | Jim Dowling | Ross Banfield


1980 - St George’s School
Scott Ferguson | John Alofsin | James Buckley | Heidi Lawson | Sarah Nightingale


1979 - St George’s School
Scott Ferguson | John Alofsin | Chris Nicholson | Leslie Holmes | Christian Whatley


1978 - Tabor Academy
Jens Hookanson | Rob Hitchcock | Tom O ’Toole | Bill Curley | Matt Janes


1977 - Tabor Academy
Jens Hookanson | James Larrimore | Rob Hitchcock | Bill Curley


1976 - Amity Regional H.S.
R Stuart Johnstone | Martin Herbordt | Joseph Stuyvesant | Jeffrey Lowell


1975 - Hotchkiss School
Joseph W Petrucci | Russell W Landon | Geoffrey O Wheeler | Stuart K Gray


1974 - Hotchkiss School
Joseph W Petrucci | Russell W Landon | Peter R Knauss | Stephen W Andrews


1973 - Phillips Academy
Austin W Corwin | Peter B Fernberger | H Lawson Fisher | David S Chapin


1972 - Phillips Academy
Anthony L Leggett | Peter B Fernberger | H Lawson Fisher | A Walden Corwin


1971


1970 - Williston Academy
Read Ferguson | Donald Kaufman | Alfred Ramage | Gregory Norgeot | Douglas Robbie


1969 - St. Andrew’s School
Wally Greene | J V Hazlett III | John Wright | 1968 St George’s School | Robert Bainbridge | Scott Douglas | John King


1967


1966 - Wilbraham Academy
Stephen W Moore | Eric Brown | Dwight Sullivan | Carter Gowrie


1965 - Phillips Academy
Walter B Pierson | Franz Schnieder | John Browning | Roger Billings


1964


1963 - Williston Academy
Harold B Bryan | Stewart T Fleming | Craig G Baumer | Jonathan T Meade


1962 - Cheshire Academy
Gil Chambers | Lef Hawkins | Rus Wulf | Ben Bode


1961 - Loomis School
Robert Purrington | Kenneth Hubbard | Thomas Temple | Michael King


1960 - Phillips Academy
Nicholas Kip | John Weidenhammer | Mark Foster | Eric Muller


1959 - St. George’s School
William Starkey | Derek Storm | William Hoyt | Tim Howe | John Ruthrauff


1958 - Pomfret School
William S Cox Jr | Martin Andrews | James Castle | Waldo Johnston | Fletcher Street


1957 - Pomfret School
William Cox | Martin Andrews | Frederick Pryor | Fletcher Street | Samuel Thoron


1956 - Phillips Academy
Fred Sorenson | David Dexter | Joseph Graham | David Kendall | Alexander Saunders


1955 - St. Paul’s School
Herbert Parsons | Frederick H Lovejoy Jr | Robert S Hurlbut Jr | George R Munson | Albert P Gordon


1954 - Roxbury Latin
E Corbett Walsh Jr | Nichols Latham | Michael O ’Keeffe | Laurence Casson


1953 - Phillips Academy
M A Purcell | R W Harris | W C Ridgway III


1953 - Noble & Greenough
P O Willauer | S Bartlett | C P Soule


1952 - Noble & Greenough
P O Willauer | W H Perry Jr | C P Soule


1951


1950 - Choate
W J Morse Jr | R J Schaefer Jr | G B Post Jr | J M Steindler


1949 - Belmont Hill School, Belmont, MA
Leigh Quinn | Robert Billings | David Perry


1948 - St. George’s School, Newport, RI
Harold Gray | Frank Gray | Donald Gunther


1947- No Racing, WWII


1946- No Racing, WWII


1945- No Racing, WWII


1944- No Racing, WWII


1943- No Racing, WWII


1942 - No Racing, WWII


1941 - Hotchkiss School
John Wrightson | F Lee Moore | Josiah Spalding


1940 - Loomis School
Butler Whiting | Donald Backem | Courtland Ames


1939 - St. Paul’s School
Richard Meechem | Frederick Dent | John Lindsay


1938 - The Hill School
David S Maclay | F S Dellenbaugh III | James B Fox


1937 - Belmont Hill
William H Claflin 3rd | W Julian Underwood | George B Baldwin


1936 - Loomis School
Bruce M Steere | Richard Brainard | William Touret


1935 - St. Paul’s School
James A Rousmaniere | Clement C Kite | Jonathan Raymond


1934 - Belmont Hill
John D Sprague | William J Underwood | Samuel Vaughan Jr


1933 - St. Mark’s School, Southborough, MA
E Dwight Fullerton Jr | Cammann Newberry | Thomas S Husband


1932 - St. Mark’s School, Southborough, MA
E. Dwight Fullerton, Jr. | Robert A. Knowlton | Cammann Newberry


1931 - Lawrenceville School, Lawrenceville, NJ
H.S. Blake, Jr. | M. S. Blake | J. R. Pilling, Jr.


1930 - Middlesex School, Concord, MA
W. B. Cudahy | M Cudahy | C.W. Bailey


Participating Schools: | Choate School | Hotchkiss School | Kent School | Lawrenceville School | Middlesex School | Morristown School | Pomfret School | Roxbury School | St. George's School | St. Mark's School | St. Paul's School | Tabor Academy | Taft School | Westminister School